Matcha teed kasutatakse ka üle maailma kuulsal Jaapani teetseremoonial
Kui tehakse juttu teetseremooniast, siis enamasti peetakse silmas Jaapani teetseremooniat (chanoyu või chadō, sadō), ehkki traditsiooniline teetseremoonia on olemas ka nii Hiinas kui Koreas.
Teetseremoonia on rituaal, mille eesmärk pole lihtsalt enese värskendamine tassi teega, vaid hinge puhastamine ja ümbritseva loodusega kooskõlla viimine.
Jaapanis on teetseremoonia traditsioon viidud täiuslikkuseni. Teetseremoonia ehk chanoyu rituaal on üle 800 aasta vana. Kui algselt aitas Hiinast Jaapanisse jõudnud matcha tee joomine buda munkadel pikkadel mediteerimistel virgena püsida, siis ajapikku kujunes välja tee valmistamise, pakkumise ja joomise rituaal, mis lõpuks saavutas omaette kunsti taseme. Teetseremoonia koolkondi on erinevaid, kuulsaim neist on Urasenke koolkond peakorteriga Kyōtos.
Teemaja ümbritseb väike jaapani aed (roji). Teetseremoonia toimumiskoht on traditsiooniliselt lihtne ja askeetlik, väike ja tagasihoidlik (üldjuhul umbes 3x3 meetrit), sarnanedes nii Jaapani talupoja majale, mis on ehitatud puidust, bambusest ja riisiõlgedest.
Täispikk teetseremoonia sisaldab endas nii einet kui kangema (koicha) ja lahjema (usucha) tee serveerimist ja kestab umbes neli tundi. Võõrustaja ehk teemeister on rituaalile täielikult pühendanud ning meistriks saamine võib võtta aastakümneid. Teetseremoonia võõrustajaks olemine ei hõlma sugugi üksnes tee valmistamist ja serveerimist, vaid teemeistril tuleb õppida hindama kunsti, käsitööd, luulet, kalligraafiat, õppida lilleseadet, kokakunsti ja aia hooldamist, olles samal ajal isetu ja osavõtlik teiste vajaduste suhtes. Teemeistriks võib olla nii mees kui naine.
Teemajja sisenedes tuleb jalatsid ukse taha jätta ja sügavalt kummardada, sest ukseava on nii madalal. Ruumi põrand on kaetud riisiõlgedest mattidega (tatami). Nagu juba öeldud, on sisustus askeetlik ning ainsaks kaunistuseks on spetsiaalne seinaorv, kuhu on asetatud kalligraafiline leht või tušimaal, enamasti maastikku kujutav ning vaas lihtsa lilleseadega, tuletamaks meelde aastaaega, milles viibitakse.
Teetseremoonia iga liigutus on täpselt reguleeritud ja detailideni läbi mõeldud. Tavaliselt ei osale teetseremoonial rohkem kui viis külalist ja neile teed serveeriv teemeister.
Teemajakesse sisenedes tehakse vastastikku kummardus, seejärel vaadeldakse vaikides seinaorva asetatud pilti ja lilli. Teemeister tuleb majja külalistest veidi hiljem, lastes külalistel enne ruumi ja selles valitseva meeleoluga kohaneda. Ka teemeister tervitab teisi sügava kummardusega ning istub näoga nende poole, asudes kindlate ja väljapeetud liigutustega teed valmistama.
Tee valmistamiseks vajalik vesi pannakse suurde nõusse. Enne teetseremoonia algust on suurest matcha rohelise tee hoiustamise anumast välja mõõdetud tseremooniaks vajalik kogus teepulbrit ja asetatud see spetsiaalse kuju ja vormiga väiksemasse, elevandiluust kaanega suletavasse nõusse (chaire).
Sealt jaotab teemeister matcha rohelise tee pulbri teetassidesse / -kaussidesse (chawan) ning valab peale kuuma vee. Kuuma vett tõstetakse piisavas koguses, et saada segu vispeldades paraja paksusega pasta. Seejärel lisatakse ülejäänud vesi ning vispeldatakse tee joomiseks sobiva konsistentsini.
Sageli valivad aukülalise teetseremoonial osalejad enda seast ise. Kui kõik külalised on teed maitsnud, loputatakse tee serveerimiseks ja valmistamiseks kasutatud nõud ning teemeister asub valmistama teist serveeringut – lahjemat teed ehk usucha’t. Lahjema tee pakkumise eesmärk on valmistada külalisi ette teemajast füüsilisse maailma naasmiseks. Sageli pakutakse selles etapis ka suitsetamistarbeid, kuid väga harva suitsetatakse teemajas. Usucha kõrvale serveeritakse tihti ka tagasihoidlikke maiustusi. Kui usucha joodud, väljendavad külalised teemeistrile igakülgset tänu tee eest, imetlevad seinaorvas olevat kunsti ja lilleseadet ning lahkuvad, võõrustaja teemaja ukselt neid pilguga saatmas.